Mandlový olej je často vyhledávaný pro jeho dobré vlastnosti v oblasti péče o vlasy a pleť. Zbavuje kruhů pod očima, hydratuje pokožku, napomáhá jaterní činnosti a odvádění toxinů z těla ven. Zvyšuje imunitu a chrání před onemocněním. Léčí cévní problémy, hemoroidy a nebo křečové žíly. Má nízkou viskozitu - snadno se roztírá, je lehký, vláčný a hladký jako hedvábí. Je vhodný i na dětskou pokožku.
Upozornění: poslední kus skladem!
Datum dostupnosti:
Mandlový olej
Mandlový olej je často vyhledávaný pro jeho dobré vlastnosti v oblasti péče o vlasy a pleť. Zbavuje kruhů pod očima, hydratuje pokožku, napomáhá jaterní činnosti a odvádění toxinů z těla ven. Zvyšuje imunitu a chrání před onemocněním. Léčí cévní problémy, hemoroidy a nebo křečové žíly. Má nízkou viskozitu - snadno se roztírá, je lehký, vláčný a hladký jako hedvábí. Je vhodný i na dětskou pokožku.
Příjemce :
* Povinná pole
nebo Zrušit
Masáž teplým mandlovým olejem zklidňuje namáhané a bolabé svaly, rychle hojí jizvy, rány i ty pooperační a vyživuje pokožku. Vhodné je nanést mandlový olej na tělo hned po sprše nebo koupeli. Kůže je pak hladká až hedvábná, lesklá a zářící. Odstraňuje lupy z vlasové pokožky a zvyšuje lesk vlasů. Používá se pro snadné rozčesávání vlasů a na roztřepené konečky. Pro zlepšení růstu vlasů se aplikuje masáž vlasové pokožky horkým olejem, vlasová část se pak na 2-3 hodiny přikryje a nasledně se opláchne vlažnou vodou.
Umí léčit lupenku a různé druhy exémů. Lze ho použít jako odličovač a na rozpraskané rty. Pro regenerační schopnosti vyhlazuje vrásky, pomáhá eliminovat povolenou nebo povislou kůži a aplikováním kolem očí zvyšuje prokrvení této oblasti. Stačí pár kapek vmasírovat kolem očí na odstranění tmavých kruhů pod očima.
Je vhodné jej mísit s dalšími rostlinými oleji a s různými esnciálními oleji a vytvářet tak specifické masážní nebo koupelové směsi. Ideální je namíchat si vlastní směs, neboť sami sebe nejlépe cítíme a vnímáme.
Mandloně pochází z Jihovýchoní Asie a oblasti Středozemního moře. Dosahují různého vzrůstu až do pěti metrů a její větve jsou zpočátku rovné později převislé. Existují dva druhy, kdy jeden rodí sladké mandle a ten druhý hořké. Hořké mandle obsahují malé množství kyanovodíku a mohou být při větší míře konzumace zraví škodlivé. Pro výrobu oleje se využívá sladká Mandloň. Kvete brzy z jara a má velké květy o pěti okvětních lístcích od bílé až temně růžové barvy. Patří do stejného rodu jako naše švestka, ale její oplodí, podobné broskvi, se nedá jíst. Zato její jádro je velmi chutné a sladké. Kořeny jsou velmi rozlehlé a listy podlouhlé.
Mají rády sluncem vyhřátá místa, jsou mrazuvzdorné, ale květy jsou náchylné na jarní mráz. Je to opadavý strom. K produkci ovoce potřebují tzv. "křížové opylování" tj. opylování jinými stromy. Proto musí být vysazeny alespoň dva stromy blízko sebe.
Mandlové ořechy byly známé už za starověku v Mezopotámii, Egyptě, Řecku a Římu. Na Řeckých ostrovech můžeme nalézt velmi staré stromy jak mandlovníku tak olivovníku. Divoká Mandloň pravděpodobně pochází ze západní Asie a původně byla převážně hořká. Podél Středozemního moře na území dnešního Izraele a Libanonu se asi 3000 let př. n. l. nacházely sladké Madloně, které neprodukovaly kyanovodík. Zemědělci je začali pěstovat ve velkém a pak se Mandloň stala velmi populární i v Persii, Egyptě, Řecku, Římě a celém Středomoří. Po "Hedvábné stezce" se dostala do Indie a Číny a dnes se peštuje i na americké kontinentu v Kalifornii. Do Kalofornie byla dovezena ze Španělska.
Mandloně jsou spojovány s různými náboženstvími. Jsou zmiňované také v Bibli v příběhu o "Áronově prutu". Římané měli mandlové oříšky za symbol plodnosti a lásky a jsou také součástí křesťanských vánoc. Název je spojován se jménem bohyně Amygdaline uctívané Féničany, všimněte si, jak se název shoduje s názvem amygdaly, párové mozkové struktury v Limbickém systému. Větvičky u dveří obydlí měly zahánět zlé duchy a nemoce. Hořká Mandloň je spojována se smrtí Midasovy dcery, která si dýkou probodla srdce. Mandlový olej byl používán jako obětní oheň k vyvolání božstev jako je Artemis, Hekaté nebo Die. Kněžky si z jejího dřeva vyráběly magické hůlky a je znakem a symbolem ženství a ženského lůna. Čemuž odpovídá i tvarem. Tím, že kvete na jaře jako první, oznamuje sezónu květin a jara.
Používaly se na výrobu sladkostí, pečiva, marcipánu nebo na sladkou pastu. V Asii se používá i na pečení mas, drůbeže nebo ryb.
Lze míchat s libovolnými jak rostlinnými, tak esenciálními oleji. Nekteré můžete nalézt v kategorii Masážních a koupelových olejů.
Vmasírováním přímo do pokožky, a to i u malých dětí a miminek. Do koupelí nebo těsně po koupeli. Do masážních olejů a do olejových parfémů spolu v kombinaci s esenciálními oleji. Na ošetření vlasové pokožky je vhodné olej zahřát a udělat zábal. Je možné ho použít i vnitřně do salatů a pečení.
Lisováním jader za studena.
Latinský název | Prunus amygdalis dulcis |
Země původu | Izrael |
Terapeutické | obnovující, čistící, uvolňující a harmonizující |
Barva | jemně žlutá až čirá |
Vůně | lehce ořechová |
Kvalita | 100 % |
Ředění olejů | Bez ředění |