Vetiver

(Vetiveria zizanoides)
- Madagaskar
čistící, stabilizující a obnovující

Vetiver sebou nese hned dvě důležité vlastnosti. Odolá ohni a zvládá vodu. Také mění, zpevňuje a stabilizuje půdu pod nohama. Ochlazuje nás při návalech horka, či hněvu a přefiltruje a zpomalí vlny emocí. Posiluje a očišťuje naše elektromagnetické pole. Zlepšuje vitalitu, chrání před energetickými útoky, uvolňuje strachy a obavy a rozbíjí smůlu v životě.

Více informací

200,00 Kč


Více informací

Tím, že umí Vetiver pracovat s vodou je výborným pomocníkem u různých druhů zánětů oběhového a nervového systému, které ochlazuje. Můžeme ho použít například při úpalu nebo úžehu. V Indii se kořen používá při ničení mikrobů a bakterií, které se vlhkém horku rychle množí. Vetiver zpomaluje až zastavuje jejich růst. Podporuje hojení ran a poranění, regeneruje tkáň na zraněných místech, chrání je před infekcemi a mikroby a napomáhá akumulaci bílých krvinek v oblasti zranění. Tím, že má rostlina v kořenech zabudovaný chladící systém působí jako ochlazovač, povzbuzovač a uklidňovač nervové soustavy. Uklidňuje nervové podráždění, křeče a emotivní výbuchy jako je hněv, úzkost, hysterie a navozuje klidný spánek. Po šoku nebo traumatickém zážitku může dojít k poškození nebo narušení nervového zakončení, kde nám vetiver může pomoci s jeho obnovou a ochranou. Pro své afrodiziakální účinky zvyšuje libido a sexuální touhu. Působí na oblast mozku související se zablokováním sexuality.
Po emoční stránce uvolňuje bloky a strachy ze smrti, sexu, přežití a odpojením se od svého já tady na Zemi. Zahlazuje rány a trumata po sexuálním, ale i jiném emočním zneužívání. Uzemňuje a přivádí nás k naší vlastní hloubce a prožitkům. Mentálně nám dodává radost ze života, uklidňuje hyperaktivní mysl, pomáhá s odvahou a důvěrou v sebe. Dokáže nás zkoncetrovat se, propojit ducha s hmotou. Duchovně nás chrání před útoky z venčí, spojuje nás s naší intuicí a naším středem. Přivádí nás ke kořenům a k jádru naší podstaty. Harmonizuje a čistí kořenovou a korunní čakru.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Příroda

Vetiver je tropická tráva původem z jižní Indie z Cejlonu a je ze stejné čeledi jako obilí. Český název je "Vousatka draslavá". Roste-li blízko sebe, je schopna svými tuhými stonky a hustým, houbovitým a vláknitým kořenovým systémem vytvořit neprodyšnou bariéru pro přívaly dešťových vod. Je jako plot pro bahno. Zajišťuje tak pevnost půdy při jejím sesuvu. Půdu také odfiltrovává a recykluje její živiny. Tyto vlastnosti se využívají při erozích půdy především v tropických oblastech. Proto se rozšíříla také do oblastí Indonésie, Vietnamu, Haiti, západní Afriky nebo Jižní Ameriky. Tato hustá tráva dorůstá do výšky až 1,5 m, vyhledává oblasti na březích vodních toků, bažin nebo rozvodněných ústí řek. Má ráda teplé a vlhké prostředí, ale zvládne i dlouhotrvající sucho. Odolá jak vysokým teplotám, tak nízkým. Vydrží extrémní teplo až 50°C a mráz -10°C. To vše zvládne díky svým aromatickým kořenům, které dosáhnou hloubky 30-ti i více cm. Kořeny jsou pravotočivé s množstvím houbovitých vlasových kořínků, které do sebe umí nasát vodu v období dešťů a v období sucha vodu čerpat. Má v sobě zabudovaný takový důmyslný chladicí systém. Právě z kořenů Vetiveru je vyráběn tuhý žluto - oranžovo - tmavěhnědý esnciální olej. Květenství má strukturu "lata" a je dlouhé až do 45 cm. Ve stínu se zpomalí jeho růst.

Historie

Indický domorodý název  "Khas" nebo "Khus Khus" znamená "olej klidu". A rozhodně je tohoto jména hoden pro své uklidňující účinky. Na Jávě mu říkají "Akar Wang" - voňavý kořen. V Indii se kořeny používají už od starověku. Jejich vůně ochlazuje a odpuzuje hmyz i mikroby. Vyrábějí se z nich rohože, ventilátory nebo závěsy. Ty se po vyschnutí znovu kropí vodou, aby se opět uvolnila vůně do éteru a ochladila místnost a pročistila ji. V lidové magii Vetiver přináší do obydlí ochranu, bezpečí a hojnost finančních zdrojů. Používá se i jako vykuřovadlo. Horní část rostliny, tráva, se používá na došky, do kompostu nebo jako pokrývky pro domácí zvířata. Je součástí také potravinářského průmyslu, kde se přidává do sirupů, nápojů, zmrzlin nebo ke konzervaci potravin. Hojně se využívá v kosmetice a parfumerii, jako základ parfémů, mýdel nebo vod po holení.

Směsi

Je vhodné ho smíchat s Cistem, Růží, Růžovým dřevem, Santalem, Kadidlem, Bergamotem, Palmarosou, Geraniem, Verbenou, Cirtusy, Jalovcem, Tymiánem, Levandulí, Cedrem a Cypřišem.

Aplikování

Do směsí na výrobu parfémů, masážních olejů nebo koupelí. Do aromalamp

Výroba

Parní destilací kořenů


Parametry

Latinský názevVetiveria zizanoides
Země původuMadagaskar
Terapeutickéčistící, stabilizující a obnovující
Barvatmavě hnědá
Vůnězemitá
KvalitaBIO
Ředění olejůBez ředění
Jiná specifikaolej má tuhou konzistenci
Vlastnostčerstvá dodávka