Santalové dřevo Zobrazit větší

Santalové dřevo

(Santalum spicatum)
- Austrálie
uvolňující, nabíjející, čistící, obnovující

Santalové dřevo působí stejně jako Santal Bílý především na úrovni nervové soustavy, kerou ochlazuje. V účincích je však o něco slabší než Santal Bílý.
Dokáže uvolnit nervové napětí vyvolané úzkostí, strachem nebo stresem a na druhé straně vyvolává klid, koncentraci, vnitřní vize a pozitivní myšlenky. Zlepšuje paměť.

Více informací

750,00 Kč


Více informací

Působí na záněty, křeče a infekce, a to jak na úrovni nervové soustavy, tak soustavy vylučovací, trávicí, oběhové, a také u svalových tkání. Odvádí horkost z těla ven, často se používá při horečnatých onemocněních. Napomá při zprůchodnění moči a vyplavení nebezpečných toxinů z těla ven. Vyvolává ztahování a zpevňování tkaní, čímž posiluje dásně, svaly a kůži. Svým zklidňujícím účinkem usnadňuje hojení a zacelení ran, jizev a jiných kožních problémů jako je lupénka nebo exémy. Má tišící účinek při infekcích dýchacích cest a pomáhá například při bronchitidě v kombinaci s eukalyptovým olejem.
Tím, že uklidňuje duši a mysl je často používan při metitacích a jiných duchovních praktikách. Uvádí nás do hlubokého vnitřního klidu. Čistí mysl a osvěžuje naše tělo. Obnovuje naše spojení s sebou a propojuje tělo mysl a duši v jedno. Uzemnňuje. Máme-li sklon k neustálému analyzování a přemítání v mysli - "zastavení se", chladivá energie santalu nás osvobodí s spojí nás s našim tvořivým duchem.

Odbourává tělesné pachy a často se přidává do kosmetických přípravků jako jsou deodoranty, parfémy a krémy. V podobě vonných tyčinek dezinfikuje a odpuzuje nejen mikroby a drobný hmyz, ale i dotěrné myšlenky. 

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Příroda

Santalové stromy dosahují výšek keřů nebo vzrostlých stromů. Jedná se o stálezelený a poloparazitický strom. Svými úponky se přichytává a proniká do kořenů okolních stromů, kde získává živiny. Jeho botanický vzdálený příbuzný je evropské jmelí. Větve jsou tenké a převislé. Listy mají elipsovitý tvar, květy jsou zvonkovité v barvě purpuru.
Santalů je asi 16 druhů a nachází se hlavně v oblastech jižní Indie, Malajsie a Oceánie. Nejkvalitnějším a nejvíce vyhledávaným druhem je Santal album z Indie. Bohužel pro rozsáhlou vytěženost se stává ohroženým druhem.
Vnější dřevo Santalu Bílého je bílé a bez zápachu, jádro má žlutě hnědou barvu a silně voní. Pro těžbu je potřeba dosáhnout, co největšího průměru jádra. To odpovídá 40 až 80 let stáří stromu. Sklízí se i mrtvé stromy, protože dřevo si silice uchovává po mnoho let. Santalum spicatum má dřevo s více žluté.

Historie

Santal je znám a používan již více než 4000 let, možná i déle. Jeho vlastnosti znali například Indové, Peršané, Egypťané a Řekové. Mnoho chrámů bylo postaveno z tohoto dřeva a bylo používáno při balzamování mrtvých těl. Je to jedna z přísad posvátného kadila a patří mezi biblicky známé oleje. V Indii je považován za posvátný a jsou z něho vyřezávany sochy božstev. Santalové dřevo je součástí tradičního léčitelství zvané Ayurveda. Vedle olejů a past se používá na výrobu vonných tyčinek. Piliny z jádrového dřeva se používají do kadidel nebo na provonění oblečení ve skříních. V Indii se věřilo, že dřevo nenapadají termiti, a proto ho považují za symbol vitality.

Austrálie od počátku 20. století vysazuje santalové stromy a reguluje těžbu. V roce 2018 se má stát největším vývozcem santalového dřeva a oleje na světě.

Směsi

Santalové oleje se dobře mísí s mnoha oleji jako jsou například kadidlo, cedr, růžové deřevo, růže, neroli, levandule, geránium, šalvěj, cirtusy nebo eukalypt.

Aplikování

Do aromalamp a difuzérů. Působí na psychické centrum 6. čakry.

Výroba

Parní destilací tvrdého dřeva


Parametry

Latinský názevSantalum spicatum
Země původuAustrálie
Terapeutickéuvolňující, nabíjející, čistící, obnovující
Barvačirá
Vůněbalzámová, sladká a dřevitá
KvalitaORGANIC
Ředění olejůbez ředění