Růže Damašská

(Rosa damascena)
- Bulharsko
Stabilizující, nabijející, čistící, harmonizující a uvolňující

Růžový olej je snad jeden z nejznámějších a nejstarších olejů vůbec. Má všestranné terapeutické účinky. Uklidňuje mysl, chrání před útoky zvenčí, disponuje očistným efektem, uvolňuje bloky na srdci, napětí a strachy v mysli. 
Ten kdo používá růžový olej je pod ochranou "Matky boží". Růže transformuje negativní energie v pozitivní a chrání celou bytost. Doslova vytváří hojivý růžový obal.

Více informací

1 150,00 Kč


Více informací

Růžový olej nelze synteticky nahradit a jeho silice obsahují nejvíce složek ze všech olejů. Tím se stává jedinečným a všetraným pomocníkem. Růže má chladivé účinky, reguluje funkci jater a pomáhá zlepšit tok žluči. Uvolňuje potlačovaný hněv, což napomáhá při srdeční činnosti, tišší bušení srdce, bolesti na hrudníku a posiluje  krevní oběh.
Je to jeden z největších pomocníků na ženské problémy a pohlavní orgány. Často je používám při silné menstruci nebo jako děložní tonikum. Působí jako afrodiazikum a zvyšuje pohlavní touhu a výkonost, a to jak u žen, tak i mužů.
Velmi často je používána při výrobě krémů pro její vlastnost regenerovat, zacelovat a omlazovat kožní buňky. "Freezing point" růžové esence (teplota při které olej tuhne) je kolem 16-23°C. Tento efekt pomáhá při hojení jizev a ran. V přírodě se květ růže v chladu zavře (zatáhne), aby zvládla i nižší teploty a ochranila se před zimou. Tato vlastnost zůstává i u vonné esence. Pomáhá při zánětech a exemech.
Na emoční a mentální úrovni uklidňuje naši mysl, uvolňuje strachy a harmonizuje emoční hladiny hněvu. Pomáhá nám překonat odmítnutí nebo ztrátu milované osoby a především nás učí sebelásce. Přináší pokoj duši, optimismus i v nejtěžších chvílích a dosáhne až nejhlubší úrovně duše.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Příroda

Rosa Damascena a Rosa Alba jsou husté opadavé keře dosahující výšky až dvou metrů. Jejich květy nejsou sice tak bohaté na okvětní lístky, jako u růže stolisté, ale zato mají neodolatelnou a intenzivní vůni. Když jsem navštívila Růžové údolí v Bulharském Kazanlaku, nemohla jsem odolat při sbírání růžových květů. Pobyt mezi růžovými keři mě naplňoval radostí, láskou a pocity štěstí.

Existuje asi 250 druhů růží, ale jen z několika málo se dají destilovat vonné esence. Růžové keře mají rády vhlké a teplé podnebí, písčitou půdu a především slunce. Květy je třeba sbírat již brzy z rána a musí být sebrány dřív než sluneční svit dosáhne vysoké intenzity. To proto, aby nedošlo ke ztrátě vonných látek v okvětních plátcích.
Rosa Damascena je hybrid odvozený od Rosa gallica a Rosa moschata. Ovšem z pozdějších analýz DNA se ukázalo, že obsahuje ještě třetí druh - Rosa fedtschenkoana.

Historie

Kolem historie a původu růží je to docela zajímavé, protože snad každá země, kde se růže pěstuje vám bude tvrdit, že je jejím domovem. Ve skutečnosti, byly nalezeny fosílie růží staré až 30 000 let i v Jižní Americe. Konec konců naše šípková růže také patří mezi růže.

Jedním z největším dodavatelů růžového oleje a růžové vody je dnes Bulharsko. Růže se do Bulharska dostaly přes Turecko z Persie, kde právě blízký východ se pokládá za domov těchto květin. Ovšem existují zmínky, že o růžích a jejich vonných látkách věděli i Egypťané. Je docela možné, že právě vonné eesnce z růží a santalu byly mezi prvními, které se získávaly parní destilací. V současnosti se vonné esence používají vedle lečitelství i v kosmetice a parfurmérii.

Směsi

Směsi s gerániem nebo šalvějí muškátovou jsou výborné na ženské problémy, s levandulí pak na bolavé srdce. Vonné esence růží jsou velmi drahé, ovšem současně stačí jen jedna kapka a vydá za deset i více kapek jiného oleje. Duporučuji ředit s nosnými oleji 2-5 kapek na 5 ml u dospělého jedince.

Aplikování

Lze použít jako parfém nebo součást parfému, do koupelí nebo přímou aplikací na tělo. Například na oblast hrudníku, srdce nebo ženských orgánů.

Výroba

Růžový olej se vyrábí parní destilací z okvětních lístků. Proces destilace okvětních lístků nebo květů je podstatně složitější a časově náročnější než u listí nebo celých rostlin. V přepočtu je potřeba na výrobu 1 kg růžového oleje 3 000 - 3 500 kg květů a na 28 g oleje připadne asi 60 000 květů růží.


Parametry

Latinský názevRosa damascena
Země původuBulharsko
TerapeutickéStabilizující, nabijející, čistící, harmonizující a uvolňující
BarvaSvětle žlutá
VůněKvětinová
KvalitaORGANIC
Ředění olejů2-5 kapek do 5 ml nosného oleje
Jiná specifikamá silnější vůni než růže bílá a je více učinější na ženské problémy