Elemi

(Canarium luzonicum)
- Filipíny
uvolňující, čistící, obnovující a stabilizující

"Kadidlo chudých"

jak se tomuto oleji říká, disponuje vůní s velmi barvitými a vícevrstevnými tóny- od vůně pepře, citrusů, kopru, dřevin až po ty sladké a balzamovité. Už tady se dá tušit všetrannost jeho terapeutických účinků. Strom "Elemi" právem patří do stejné rodiny jako je Kadidlo a Myrha.
Primární oblastí jeho působení jsou srdce, plíce, krevní oběh, horní a dolní cesty dýchací a kůže.

Více informací

200,00 Kč


Více informací

Pracuje s krví a hlenem v těle. Krev rozproudí a její zvýšenou cirkulací ji pročistí a proteplí jednotlivé části těla. Posiluje činnost srdce a plic, vycentruje nás a pomůže nám udržet se v našem středu. Účinný je při chřipkovém onemocnění, kašli, a při hromadění hlenu v horních a dolních cestách dýchacích, nebo v trávicím systému. Přebytky nahromaděného hlenu odvádí vykašláváním nebo stolicí. Jeho protiinfekční, protivirové a protiplísňové vlastnosti se projeví hned v několika oblastech. Ve vylučovacím systému, při infekcích močových cest a močového měchýře, ledvin a také zánětu střev a žaludku. Umí při přetížení organismu vyrovnávat tlak v těle a odvádět bolest z hlavy, svalů, kloubů a uší. Vhodná je masáž s Elemi po fyzické námaze.
Podporuje vylučování hormonů a enzymů z endokrinních žláz- jako je vylučování žluči, žaludečních šťáv, estrogenu a proestrogenu. Posiluje nervovou soustavu a spojení mezi nervovými zakončenímu v mozku - nervové synapse.

Pomáhá opustit to staré a vypořádat se s novými začátky v životě.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Příroda

Elemi je stále zelený strom, který miluje stín a roste v podmínkách suchého tepla a přívalových dešťů ostrovů Filipín. Dosahuje výšek kolem 30 m a jeho robustní kmen doroste do průměru 1 až 1,5 m. Zajímavé je, že čím více je strom vystaven povětrnostním podmínkám, tím více je štědrý na své plody. Sami Filipínci stromu říkají "Malapili" a využívají jeho dary v plné míře. Pryskyřici, která vytéká z řezné rány, se říká "Oleoresin" a jeden strom může vyprodukovat 4-5 kg pryskyřice ročně. Ke sklizni dochází hlavně v období deštů, kdy je míza bohatší. Bohužel se stává, že s přemírou odčerpání pryskyřice, strom umírá a začnou mu opadávat listy. Pryskyřice má zpočátku bílou barvu a gelově balzámovou konzistenci. Postupně se mění do barvy medu a tuhne. Esenciální olej se získává parní destilací z této pryskyřice. Kvete žlutými voňavými květy, které dozrají do plodů podobným švestkám, pod jejich dužinou se ukrývá ořech "Pili". Ten je jedlý a lisuje se z něj také rostlinný olej. Strom má formu samičí a samčí, takže pro získání plodů je potřeba obou. Dřevo stromu je lehké, měkčí a náchylné k napadení škůdci. Dnes ho můžeme najít růst také Austrálii, Indii, Malajsii, Americe a Brazílii.

Historie

Domorodci dary tohoto stromu znají a využívají dlouho, a snad proto se mu říká "Kadidlo chudých". Oni sami stromu říkají "Malapili" a ořechům "Pili". Název "Elemi" je údajně původně z arabštiny a znamená "jak nahoře, tak dole" a používal se jako pojmenování i pro další pryskyřice. Ořechy jsou jedlé a konzumují se po odstranění dužiny- syrové nebo pražené. Pražené mají chuť po mandlích a využívají se při přípravě cukrárenských a mléčných výrobků nebo ve zmrzlinách. Olej získaný lisováním ořechů za studena se používá při vaření, do salátů, nebo na konzervaci sardinek. Při zevním použití rostlinného oleje "Pili" se využívá jeho kompatibility s lidskou kůží a podpora při hojení jizev a kožních problémů.
Pryskyřice "Oleoresin" byla během válek používána na rychlejší hojení ran. Domorodé ženy si po porodu dělaly lázeň z odvaru z kůry stromu. Vedle domorodců olej používali už Egypťané do směsí na balzamování a v péči o pleť. V Evropě se Elemi objevilo asi kolem 16. století. Pro jeho zpevňující vlastnosti se hojně používá jako základ nebo fixační složka parfémů, a také v průmyslu při výrobě nátěrových barev, laků a tiskařských barev.

Směsi

Výborně se mísí s oleji své rodiny- s Kadidlem, Myrhou, s citrusovými oleji nebo květinovými oleji-  Levandulí, Růží, Neroli a Magnólií.

Aplikování

Samostatně nebo ve směsích do koupelí, masáží, do aromalamp.

Výroba

Parní destilací z pryskyřice


Parametry

Latinský názevCanarium luzonicum
Země původuFilipíny
Terapeutickéuvolňující, čistící, obnovující a stabilizující
Barvažlutá
Vůněmnohovrstevná
Kvalita100 %