Jalovcový keř září a budí respekt už z dáli. Vyznačuje se protihnilobnými účinky a je to velký pomocík ledvin. Snižuje hladinu kyseliny močové a kyselost v moči. Pomáhá při revmatických bolestech, artritidě, vodnatosti a zadržování moči v těle. Působí na akné, mastnou pleť, celulitidu a lymfatické stáze. Je vhodný na detoxikační léčbu, na hubnutí nebo jako pomocník při diabetu.
Upozornění: poslední kus skladem!
Datum dostupnosti:
Jalovec
Jalovcový keř září a budí respekt už z dáli. Vyznačuje se protihnilobnými účinky a je to velký pomocík ledvin. Snižuje hladinu kyseliny močové a kyselost v moči. Pomáhá při revmatických bolestech, artritidě, vodnatosti a zadržování moči v těle. Působí na akné, mastnou pleť, celulitidu a lymfatické stáze. Je vhodný na detoxikační léčbu, na hubnutí nebo jako pomocník při diabetu.
Příjemce :
* Povinná pole
nebo Zrušit
Jalovcový olej určitě patří k silným ohňovým olejům, a proto k jeho používání budeme přistupovat citlivě. Pro zjemnění účinků zředíme rostlinnými oleji a vyhneme se mu v těhotenství i jeho opakovanému používání.
Jedním z pozitivních faktorů Jalovce je odvádění přebytečných tekutin spolu s toxickými látkami jako je kyselina močová, nadbytečné soli, tuky nebo těžké kovy. K odvodňování dochází přes zvýšený objem i četnost močení a také potem - potními žlázami. Tím Jalovec pročistí krev, uleví při revmatických onemocněních, eliminuje otoky kloubů, uzdraví kůži a především ošetří oblast ledvin, ledvinových kamenů a močového ústrojí. Efekt odvodnění se projeví i na snížení hmotnosti a při potřebě zhubnout. Po tak důkladné očistě se cítíme zdravěji, lehčejí a lépe. Další oblastí, kde můžeme očekávat pomoc, je povzbuzení nervové soustavy. Zvyšuje aktivitu mozku a neuronů, podporuje sekreci endokrinních žláz a také sekreci kožního mazu, potu, mléka, slz a moči. Tím pomáhá překonat únavu, závratě a deprese. Disponuje stahujícím a hojivým efektem a dodává pevnost svalové hmotě. Tato vlastnost je nežádoucí během těhotenství, protože podněcuje svalové kontrakce dělohy. Při krvácení napomáhá uzavření ran a zpomaluje až zastavuje krvácení. Proto byl možná Jalovec vyhledávaný během bitev a válek. Reguluje sekreci žluči během trávení a zajišťuje její zdravý průtok spolu s žaludečními šťávami a kyselinami v žaludku. Může zabránit tvorbě vředů.
Jalovec má moc pročistit a rozjasnit mysl. Zlepšuje paměť a pomáhá překonat těžké úkoly v životě. Dodává nám odvahu a nadšení pro každý den. Jeho mottem pro nás je “Vím, co chci a jsem schopen to získat”. Emočně nás zbavuje strachu z konfliktů a duševně nám pomáhá s novými začátky - nechat staré kufry za námi a zůstat v kontaktu se sebou. Když je potřeba, spojuje nás s vyšším vědomím. Je nám průvodcem v těžkých dobách a životních zkouškách a posvítí nám na cestu v dobách temna.
Jalovec lze použít při desinfekci místností a prostor při úklidu nebo očistě ovzduší aromalampou.
Jalovcový stálezelený keř má rád vřesoviště s vápencovou a křídovou půdou. Je podobný Tisu a jeho tmavě zelené (se střbrným nádechem) jehlicové listy jsou na dotek velmi ostré. Mně osobně jejich pichlavost a tvar připomínájí elektrický proud, který při doteku jiskří a praská. Samčí a samičí květy rostou na dvou různých rostlinách a musí být opylovány větrem nebo hmyzem. Zajímavé je, že plody ve tvaru bobulí zrají dva až tři roky, kdy mění svou barvu od zelené, přes modrou, až tmavě hnědou. Bobule se používají jako koření především u zvěřiny, jako přísady pro aromatizaci alkoholických nápojů, k vykuřování a k výrobě vonných esencí. Keř se může dožít až 100 let, ovšem ve stinných podmínkách se mu nedaří a mizí. Jeho dřevo je vonné a odolné. Potkáme ho v Evropě, v západní části Asie, ale některé druhy roustou i v Americe.
V dobách, kdy u nás pryskyřice Kadidlovníku ještě nebyla známa, se Jalovcem hojně vykuřovalo jako s kadidlem. Považoval se za duchovního a tělesného strážce a používal se na zahánění zlých duchů, démonů a čarodějnic. Ve středověké Evropě se vysazoval u vchodu domu, aby se čarodějnice držely dál od dveří. Pokud však odhadla správný počet jehliček na stromě, mohla do domu vstoupit. Dokonce se věřilo, že Jalove odradí i zloděje. V dobách moru se používal jako desinfekční prostředek a historické záznamy se zmiňují i o použití při dalších infekčních chorobách jako neštovice, cholera nebo malomocenství. Pro vykuřování se používají hlavně bobule, protože dřevo kouř neprodukuje. Dřevo je vhodné jako palivo do krbů, a také existuje zmínka, že pro absenci kouře se používalo na pálení nelegální Whisky. Nepřitahovalo to pozornost okolí. Ovšem je třeba říci, že Jalovec je aromatickou součástí jiného alkoholu, a to "Ginu". Slovo "Gin" zřejmě pochází z keltského slova "Gen" - "malý keř" a francouzský název pro Jalovec je "genievre". Francouzi z něj vyrábějí pivo zvané "Genevrette". Latinský název "juniper" odvozený z latinského slova "juniores" znamená "mladé bobule".
V kulinářství se s Jalovcem setkáme při přípravě zvěřiny, k ochucování omáček nebo k aromatizaci chleba.
První záznamy o používaní Jalovce jsou z dob starého Egypta a Říma, kde se používal na čištění, žaludeční potíže a nadýmání. Ve Středověku se jím vyvolával potrat a domorodí Indiáni si s Jalovcem pomáhali při porodu, protože stimuluje kontrakce děložních svalů. Ženy Zuni v Mexiku ho naopak používaly po porodu pro zotavení a obnovení dělohy.
Jalovec se stal i námětem jedné z pohádek od bratří Grimmů se stejnojmeným názvem "Jalovec". Ovšem příběh nese tak nasilné téma, že jej dětem raději ani nečtěte.
Na hubnutí a pro snížení pocitu hladu kombinujeme s Grapefruitem, na očistu ledvin a močového ústrojí s Cypřišem. Na povzbuzení nervové soustavy můžeme přidat Cedrové dřevo, Cedrové větve, Santalové dřevo, Kadidlo nebo Borovici lesní. Jalovec je také součástí směsi Nové začátky, kde napomáhá dobrému startu.
Aplikujeme ideálně ředěné s rostlinými oleji přímo na pokožku nebo přidáme pár kapek do koupele, či masážních směsí. Jalovcem se dá dobře vydesinfikovat byt a místnosti při úklidu, stačí přidat pár kapek do kýble s vodou nebo na očistu ovzduší do aromalamp.
Parní destilací bobulí a větví
Poselství JALOVCE
Jsem jedním z patronů dévických bytostí,
jsem strážcem jejich příbytků,
Jsem ten, který má spojovat člověka s úžasnými neviditelnými bytostmi přírody.
Umím naslouchat skrytým lidským pocitům i myšlenkám. A umění naslouchání učím i lidskou bytost.
Šeptám lidem do ucha, jak špatná je pýcha, ale naopak důležitá hrdost.
Jsem neviditelný planoucí oheň.
Jsem jedním z mnoha plodů Matky Země.
Já JALOVEC jsem.
Latinský název | Juniperus communis |
Země původu | Francie |
Terapeutické | nabíjející, čistící a uvolňující |
Barva | světle žlutá |
Vůně | pryskyřičná |
Kvalita | BIO |
Ředění olejů | ředit rostlinnými oleji |
Jiná specifika | vyhnout se v těhotenství, u citlivých jedinců, při závažných onemocněních ledvin a močového měchýře a opakovanému použítí |