Šalvěj lékařská Zobrazit větší

Šalvěj lékařská

(Salvia officinalis)
- Francie
uvolňující, čistící, stabilizující a harmonizující

Šalvěj lékařská má široké pole působnosti. Umí ničit prazity, kvasinky a plísně. Posiluje vaginální a střevní flóru. Harmonizuje nervový systém, trávení, jaterní funkce a vylučování. Reguluje pocení a snižuje horečku. Působí na oběhové potíže spojené s hormonálními poruchami u žen a na premenstruační syndrom s návaly horka. Léčí dásně, infekce a vředy v dutině ústní a záněty v krku.

Více informací

200,00 Kč


Více informací

Přítomnost kafru v oleji pozitivně působí na plísňová onemocnění nohou nebo u infekcí, drobných oděrek, zranění a řezných ran na kůži. Protizánětlivé vlastnosti jsou zase vítané u zánětů v oblasti dutiny ústní, krku, nosu, uší a při angínách, nebo horních cest dýchacích. Inhalací můžeme uvolnit bolesti při vykašlávání a v krku. Šalvěj má silný očistný účinek na krev, kde prostřednictvím potu a moči odvádí toxiny z těla ven. Je přirozeným ochráncem proti oxidantům, které způsobují předčasné stárnutí buněk, kůže a tvorbu vrásek. Regeneruje pleť a vlasovou pokožku, ale také zlepšuje funkci mozku a paměť. Možná odtud pramení víra Arabského světa, že Šalvěj může prodloužit život a dodat nesmrtelnost. 
Odvádí horkost při zánětech kloubů a ulevuje při revmatických problémech. Snižuje překyselení zažívacího ústrojí a podporuje vylučování žluči a žaludečních šťáv. Tím usnadní trávení a rozklad potravin a zabrání vzniku žaludečních vředů. Příznivě působí na bulimii v důsledku stresu nebo sebedestrukce. Uvolňováním hormonu estrogen ulevuje při menstruaci a zastavuje laktaci.
Mentálně dodává moudrost, rozhodnost a emociálně sebevědomí a jistotu. Na duševní úrovni uvolňuje energetické bloky (především na solaru) a odvádí to staré, očišťuje a dodává stabilitu.

Olej je počítán mezi ty silnější a je vhodné ho ředit rostlinnými oleji. Vyhneme se aplikování u malých dětí, v těhotenství, během kojení a při epilepsii.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Příroda

Šalvěj lékařská je oblíbenou bylinou i na našich českých zahrádkách. Jde o vytrvalý polokeř, který (přikrytý chvojkou) zvládá i naše zimy. Dorůstá do výšky asi 50 cm a má podlouhlé zeleno-stříbřité listy se sametovým povlakem, které připomínají lidský jazyk. Kvete během léta a květy mají barvy od bílé přes růžovou až po fialovou. Upřednostňuje slunná a suchá místa s písčitou půdou a původem je údajně ze Středomoří a Malé Asie. Dnes však zdomácněla i v mnoha jiných oblastech. Celá rostlina výrazně voní.

Historie

Šalvěj patří k historicky známým a oblíbeným bylinám, a to jak Egypťany, Řeky, Římany nebo Araby. Často se pěstovala v klášterních školách a zahradách. Latinský název "Salvia" vychází od slova "Salvus" s významem "chránit zdraví". Váže se k ní mnoho legend. Jedna z nich pojednává o tom, jak Šalvěj ve svých listech ukryla a svou vůní uspala malého Ježíše při útěku Boží rodiny z Egypta. Matka Boží ji za tento čin obdařila všestrannými léčivými schopnostmi a možná proto je považována za "všelék". Dodnes se traduje rčení: "Proč by měl člověk zemřít, když mu Šalvěj roste na zahrádce". Arabové ji považovali za bylinu prodlužující život a dodávající nesmrtelnost. Římané a Řekové ji používali na zlepšení paměti a Egypťané na zlepšení plodnosti. Byla předepisována jako protijed při hadím uštknutí.
Vykuřovadlo se používalo k očistě obydlí, zaříkávání a zahánění zlých duchů a čarodějnic. Ovšem nejvíce se ujala jako ústní voda pro desinfekci v dutině ústní, bolesti zubů, na záněty v krku a na horečnatá onemocnění. Lístky šalvěje se také používaly na masáž dásní a čištění zubů. Takový přírodní zubní kartáček a pasta v jednom. Dneska ji objevíme v mnoha kosmetických a hygienických produktech. Vedle příprav čajů, kloktadel a obkladů se šalvěj používá jako koření jídel a při nakládání a konzervování masa, zabraňuje totiž žluknutí. A také ji můžeme najít ve žvýkačkách, sladkostech a nealkoholických nápojích.

Směsi

Šalvěj je vhodné kombinovat s mnoha dalšími esenciálními oleji jako například s gerániem, mátou, růží nebo levandulí. Vzhledem k jejímu všestrannému působení můžeme vytvořit účelové směsi s působením a povzbuzením konkrétní oblasti, či úrovně těla.

Aplikování

Inhalací nebo do aromalamp. Při virózách můžeme dát pár kapek na kapesník a položit si na polštář.

Výroba

Parní destilací rostliny.


Parametry

Latinský názevSalvia officinalis
Země původuFrancie
Terapeutickéuvolňující, čistící, stabilizující a harmonizující
Barvažlutá
Vůněmentolová až květinová
KvalitaBIO
Jiná specifikavyhnout se u dětí, v těhotenství, během kojení a u epileptiků