Skořice - list

(Cinnamonmum zeylanicum)
- Madagaskar
nabíjející, čistící, uvolňující a stabilizující

Skořice je koření známé už od starověku a v Biblických dobách. Ideální použití je v zimním období, protože zahřívá a rozproudí krev. Používá se při emočním chladu, izolaci a napětí. Ovšem olej je, na rozdil od koření, natolik silný, že je ho potřeba ředit s nosnými oleji např. s Mandlovým nebo Jojobovým olejem.

Více informací

200,00 Kč


Více informací

Posiluje srdce a krevní oběh. Např. pomáhá při prokrvení chladných nohou, kde doslova zatopí v těle. V masážních směsích uvolňuje křeče, napětí a bolesti svalů. Reguluje tlak a pomáhá snižovat váhu, protože reguluje hladinu cukru v těle a stimuluje trávení. Je to vzpruha a aktivátor ke cvičení. Napomáhá spalovat tuky a tukové buňky se netvoří jako dříve. Ničí choroboploné zárodky a parazity v těle a zvyšuje imunitní systém. Např. při infekcích uší, nosu a krku, při bronchitidě nebo artritidě a revmatických bolestech. Zvyšuje chuť k jídlu a zabraňuje nadměrnému pocení.

Na jemněhmotné úrovni podporuje kreativitu, je zemitý a akashický. Podle čínské mediciny zahrnuje oblast sleziny, žaludku, ale i jater a oblast 3. čakry. Jeho sladká, kořenitá a velmi intenzivní vůně otevírá a pročišťuje psychická centra a odstraňuje tíhu z ramen. Duševně, emočně a mentálně uvolňuje potlačený vztek a hněv v podobě myšlenek či emocí a navozuje radost. Zvyšuje prosperitu.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Příroda

Skořicovník je stále zelený strom s hnědou a papírovitou kůrou. Listy jsou velké 12-20 cm a voní po hřebíčku. Květy jsou malé a bílé, plody mají tvar mandle. Všechny jeho části jsou aromatické. Jeho domovem je Cejlon, ovšem existuje i čínská odrůda, která není tak kvalitní (nedosahuje ani 90 % kvality). V dešní době se pěstuje v dalších zemích jako je Indie, Indonesie nebo Bangladeš. Existuje asi na 100 druhů přičemž nejznamější je Skořicovník pravý (botanicky Cinnamomun verum nebo Cinnamomum zeylanicum).

Historie

Skořice je jedním z nejstarších koření, které se používalo při přípravě jídel a v léčitelsví. Ve Starém zákoně je o ní zmínka, když Bůh dal Mojžíšovi recept na olej svatého pomazání. Asi 1500 let před Kristem byla distribuce "skořice" arabskou říší kontrolována a monitorována na územích Babylona, Egypta a Říma. Existoval tak monopol na lukrativní obchod se skořicí a zdroj byl přísně střežen. Asi o tisíc let později začali Římané podnikat výpravy přes Indický oceán a dostali se do zemí, kde skořice a jiné drahé komodity rostly. Tím odhalili tajemství jejího původu.
V Egyptě, byla skořice použita pro účely balzamování, na výrobu léků, kadidel a vykuřovadel. Ve středověké Evropě  byla zase velmi ceněna jako příchuť v jídlech a jako aromatická složka při náboženských obřadech. Skořice měla rozsáhlou řadu léčivých použití, které byly aplikovány v mnoha kulturách napříč historií. Například při léčbě artritidy, průjmech, infekcích, menstruačních potížích, nevolnosti, revmatismu a bolesti v krku nebo zubů.
V dnešní době se používá při vaření na dochucení marmelád, kompotů, koláčů a zákusků nebo do svařeného vína a punče. Vyrábí se z něj tinktury, sirupy, odvary a čaje. Používal se jako projímadlo pro děti.

Směsi

Přidáme do směsí s nosnými oleji jako je Jojobový, Mandlový nebo Kokosový. Z vonných esencí jsou pak vhodné Ylang Ylang, Citrusy, Petitgrain, Santal, Vanilka, Rozmarýn, Kadidlo, Hřebíček, Tymián nebo Levandule.
Recept na směs pro bezpečnou atmosféru do aromalampy: 2 kapky skořice, 1 kapka Ylang Ylang, 3 kapky mandarinky. 

Aplikování

Skořicový olej je nutné ředit. Je velmi silný, proto je potřeba být opatrný na sliznice při vdechování. Vhodný je do masážních směsí na uvolnění svalů nebo do koupelí nohou na zahřátí a rozproudění krve. Často se přidává jako složka do pafémů.

Výroba

Parní destilací z kůry.
Existuje ještě olej z listí Skořicovníku, který je jemnější než z kůry. Listy jsou shromažďovány po celý rok. Následně se suší po dobu několika dnů před destilací, protože čerstvé listy vyžadují mnohem delší dobu zpracování.


Parametry

Latinský názevCinnamonmum zeylanicum
Země původuMadagaskar
Terapeutickénabíjející, čistící, uvolňující a stabilizující
Barvahnědo-zlatá
Vůněsladká, kořenitá
KvalitaBIO
Ředění olejů1% ředění, tj. 3 kapky na 10ml rostliného oleje
Jiná specifikavyhnout se v těhotenství a u dětí